Adwords & SEO

ADWORDS & SEO NEDİR ?

firması tarafından sunulan bir reklam hizmetidir. Adsense ve adı altında iki ayağı olan bu reklam sisteminde Adsense reklam yayıncıları için ise reklamını yayınlatmak İsteyenler için hizmet vermektedir.

üzerinden hemen hemen her gün uğradığımız Google’da arama bazlı açılan sayfalara anahtar kelimeler yardımıyla reklam yerleştirilebilmekte, ürününüzle ilgili yayın yapan ya da paylaşım yapan web sayfalarında Banner ya da Link olarak reklam verilebilmektedir. Adwords dünyada ki önemli bir reklam ağı olan Adsense ile iyi bir ikilidir. Yani birisi olmadan diğeri asla ayakta duramaz. reklam Verenlerin reklamları Adsense sayesinden kullanıcı ile buluşmakta ve gerektiği değeri bulmaktadır. Ülkemizde de en önemli Online reklam merkezi Adwords’dür. Diğer firmaların yüksek reklam fiyatlarına karşı düşük fiyat politikası, ziyaretçi başı ödeme, video, resim, flash, metinsel reklamlara olanak sağlaması bu sistemin önemli artı değerlerindendir.

GOOGLE NEDEN KULLANILMALIDIR ?

sistemine başlamadan önce aslında ilk soru reklam Neden Kullanılır olabilir. Sonuçta elimizde biri ürün ya da hizmet olabilir veya yapılan çok önemli bir çalışma tanıtılmalıdır. Bunu yapabilmek ise iyi bir reklam çalışmasından geçer. Adwords reklam sistemi ise hem önemli bir firmanın bünyesinde faaliyet göstermesi hem de yayıncı kardeşinin dünyanın en büyük reklam yayınlama şirketlerinden biri olması sebebiyle alanında önemli bir yere sahiptir. Özellikle Google sayfalarında konuyla ilintili aramalar yapıldığında çıkan sonuçların Adwords reklam sisteminden verilen reklamları tetiklediği ve sayfanın üstünde ve yanında Adwords üzerinden verilen reklamların yayınlandığı düşünülürse büyük bir öneme sahip oluyor Adwords reklam Sistemi. Ülkemizde yapılan Web Aramalarının en büyük pastası Google sitesinde. Buda Google arama sonuçlarında reklam yayınlatmanın ve bu reklamlar sayesinde Nokta Atışı ile müşteri çekmenin önemini ortaya koymuş oluyor.


GOOGLE ve GOOGLE SEO BİRBİRİ İLE İLİŞKİLİ MİDİR ?

Kısaca bir SEO tanımı yaparsak amaç sitelerin Google ve diğer arama motorlarında Anahtar Kelimelerde üst sıralarda gösterilmesi ve buna bağlı olarak daha fazla ziyaretçi çekmesidir. Bu noktada reklam verilen bir site genelde sitenin amaçladığı Anahtar Kelimelerde ziyaretçi alacağı için arama sonuçlarında + bir değer alır. Ancak sırf reklam verdi diye Google arama sonuçlarına etki ederek o siteyi üst sıraya çıkarmaz.

 

Bu sebeple reklam verilen sitenin SEO anlamında da üst sıralara çıkmasını istediğiniz kelimeleri reklam Anahtar Kelimeleri arasında verebilir ve bu sayede yükselişte bir koldan daha yardım alabilirsiniz. Ancak unutmayın ki sadece reklamı basarak ilk sıraya çıkamazsınız. Kaliteli bir SEO gerekiyor yinede. Adwords ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir? Aradaki fark çok açıktır. Birinde olaylar sadece reklam yani maddi çalışma üzerinde dönerken, diğerinde sağlam bir çalışma ürünü olarak siteler üste çıkar. Adwords reklamı verdiğinizde sıralama yapılır ve ilk 2–3 kaliteli reklam arama sonuçlarının üstünde farklı bir renkte gösterilir. Bu aslında ziyaretçi için direkt tıklanılacak linklerden birisidir. Kalite puanı ve verilen tık başı ücrete göre yanlarda da reklamlar çıkar. Bunlar üsttekiler kadar şanslı değildir ama yinede sağlam bir anahtar kelime ve reklam metni ile çok iyi bir ziyaretçi kitlesi yakalayabilirler. Sadece reklam vermek bir site için SEO yapmak anlamına gelmez. Ancak bu ikili birbirini iyi destekleyebilirler. İstenilen kelimede üst sıraya çıkarken birbirlerine yardım edebilirler. Ancak bu işi yaparken de kurallara uygun yapmak gerekecektir. Kuralsız işi Google pek sevmez.


DOMAIN BAZLI SEO NEDİR ?

Site ismi yani domainler doğrudan sitenin SEO’suna etki eden bir kriterdir. Domainin anahtar kelime ve oluşturulacak içerik ile uyumu şarttır. Yeni kaydedilecek bir domainde hedef anahtar kelimenizi barındırması gereklidir.

Kullanılacak domain anahtar kelime ile tam uyumlu olmak zorundadır. Anahtar kelimeyi kısmen barındıran veya gereksiz anahtar kelimeleri barındıran domainlerin SEO etkisi minimuma düşecektir. Örneğin SEO optimizasyon kelimelerini barındıran bir domain seçilirken SEOptimizasyon.com şeklinde bir domain seçilirse SEO veya optimizasyon anahtar kelimelerinden biri gözardı edilerek önemi azaltılmış olur.